Artykuły » śp. Wiktoria Laszczak

Nośnik Miłości Bożej

Beskidy okryły się świeżą zielenią, łąki górskie przystroiły się różnobarwnymi kwiatami, brzeg Żylicy spowiły mlecze, aby w tej cudownej scenerii, pożegnać znaną na Podbeskidziu „Wikcie” – śp. Wiktoria Laszczak, która całe swoje życie, mimo bolesnych doświadczeń zawierzyła Panu Bogu i Matce Najświętszej, która kiedyś objawiła się na Górce w Szczyrku. Setki ludzi żegnało Wikcię - długoletnią i wyjątkową Zelatorkę Apostołka Dobrej Śmierci z parafii św. Jakuba w Szczyrku, którą Bóg naznaczył szczególną dobrocią serca. Żyła dla Boga, a rozpalona tęsknotą za nim obdarowywała tym co należało do Niego, dobrze czyniąc i błogosławiąc wszystkim. Krzyż jaki dotknął ją już od wczesnych lat młodości przyjęła jako upominek miłosiernego serca Jezusa, który ją uświęcał... Mówiła językiem miłości, siłą i nadzieją do końca obdarowywała ludzi stojących w jej progach i na ścieżkach życia, niezależnie czy był to człowiek wierzący czy nie wierzący. W każdym widziała brata, obejmując go modlitwą i pocieszeniem.
Przeżyła z mężem Karolem , wieloletnim ratownikiem GOPR-u, ponad 63 lata, dając wspaniały przykład domu promieniującego wiarą i miłością. Urodziła dwóch wspaniałych synów, jednak w kilka dni po pierwszym jak i drugim porodzie Bóg nagle zabrał ich do nieba. W miejsce tej pustki przyjęła z radością za syna duchowego młodego szczyrkowskiego wówczas wikariusza ks. Edwarda Stańka. Mieliśmy zawsze na kogo czekać i za kogo się modlić – wspominali Wiktoria i Karol. Za słowo mamo postanowiła podziękować Bogu stawiając na górskim stoku pod Skrzycznem krzyż, który jest świadectwem najwyższej Miłości. Co roku w sobotę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego odprawiana jest Msza Święta . W maju ks. prof. Edward znany kapłan i naukowiec pożegnał mamę, kapłańskim błogosławieństwem.
  Bóg w swojej łaskawości sprawił, że w 2003 roku Wiktoria otrzymała najwyższe odznaczenie przyznane przez Ojca Świętego osobom świeckim „Pro Ecclesia et Ponttifice. Odznaczenie wręczył ks. bp.Tadeusz Rakoczy diec. bielsko-żywieckiej.
Wiktoria i Karol Laszczakowie ofiarowali diecezji rodzinne gospodarstwo i na tej ziemi powstał w 2007 roku nowy dom „Caritas” w Szczyrku – Czyrnej, czyli dom Miłości z którego korzystają dzieci. Rok później Wiktoria i Karol Laszczakowie otrzymali z rąk biskupa Rakoczego medal Caritas.
Liczna Wspólnota Apostolstwa Dobrej Śmierci, straciła wspaniałego lidera. Wiktoria starała się angażować ponad 200 osobową wspólnotę nie tylko do głębokiego życia religijnego, ale w różne dzieła i akcje, które prowadziła. Za tę niezwykłą gorliwość w służbie Bogu i ludziom kapituła św. Mikołaja pod przewodnictwem ks. dyr. Antoniego Zebrowskiego duszpasterza krajowego Apostolstwa w 2009 roku przyznała Wiktorii Laszczak statuetkę św. Mikołaja. 
6. maja 2011 roku przyszedł jej czas i Bóg zabrał ją do siebie. Żyj wiecznie Wiktorio wśród świętych i zbawionych!
 
Lidia Greń-Wajdzik 
diec. zelat. ads