Reportaże i zdjęcia » 2006-2010 » Po raz ósmy w Sakntuarium u św. Mikołaja w Pierśćcu - 27.11.2010

 VIII Regionalny Dzień Skupienia ADŚ

Wspólnoty parafialne Apostolstwa Dobrej Śmierci naszej diecezji, archidiecezji katowickiej a ostatnio doszła jeszcze diec. opolska, gromadzą się co roku w ostatnią sobotę przed niedzielą adwentową w Pierścieckim Sanktuarium Św. Mikołaja. To miejsce szczególnego kultu, gdzie wyczuwa się charyzmę i duchowość Patrona tego miejsca.

W tym czasie szczególnie odżywa wspomnienie o św. Mikołaju. To największy czas pielgrzymek. Pielgrzymi uciekają się do tego Cudotwórcy i Pocieszyciela w każdej potrzebie.

VIII Regionalny Dzień Skupienia ADŚ zgromadził 27 listopada 2010 roku w Pierśćcu setki członków Stowarzyszenia, kilkadziesiąt duszpasterzy parafialnych grup oraz przedstawicieli władz samorządowych. Modlitwie przewodniczył ks. Roman Siatka z Centrali Apostolstwa Dobrej Śmierci. W homilii nawiązał do dwóch wielkich świętych, do . Św. Benedykta i św. Mikołaja, wielkich wstawienników u Boga. świętych, których przyzywamy, aby uchronić się przed wieloma wypadkami, w każdej potrzebie, a szczególnie aby uprosić laskę świętej w oczach Bożych śmierci. Uwrażliwiał nas na ostateczny akt rodzenia się do życia wiecznego, na to ostateczne spotkanie z Synem Bożym.

Ta apostolska rodzina, składająca Bogu z wiarą modlitwy błagalne, hołdy wdzięczności, uwielbienia i ofiary, tworzy wyjątkową atmosferę radości i jedności ducha, płynącą z serc zgromadzonych wokół osoby Jezusa Chrystusa. Piękny to był dzień, dzień jedności i budowy więzi wiary między wspólnotami lokalnymi różnych parafii, dla doświadczenia miłosierdzia Bożego w modlitwie.

W czasie tego adwentowego dnia skupienia ADS połączonego z dniem turystyki pielgrzymkowej miała miejsce piękna uroczystość wręczenia statuetek Świętego Biskupa.

Kapituła św. Mikołaja przyznała statuetki świętego już w tym roku, po raz czwarty. Statuetki św. Mikołaja, przyznawane są osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w służbie Bogu i ludziom. Siedmiu laureatów przyjęło figurę św. Mikołaja, różę i pamiątkowy dyplom. W gronie wyróżnionych znaleźli się: 

  • ks.prał. Antoni Kulawik jeszcze do niedawna proboszcz parafii św.Stanislawa Biskupa Męczennika w Starym Bielsku,  
  • ks. prał.Władyslaw Zązel prob.z parafii NMP w Kamesznicy,  
  • ks.prał. Józef Niedżwiedzki z par. św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu,  
  • Redakcja Gościa Niedzielnego O/Bielsko- Biała,  
  • zel. hon. Helena Kciuk z parafii św. Barbary w Strumieniu, 
  • zel. Maria Wątroba z parafii św.Jerzego w Jasienicy .  

Ceremonia wręczenia statuetek odbywa się co roku u stóp słynącej łaskami figury św. Mikołaja w Pierśćcu - na zdjęciu tegoroczni laureaci.

Statuetki i dyplomy wręczyli: ks. Roman Siatka MSF z Centrali ADŚ i diecezjalny opiekun wspólnot ks. prał. Alojzy Zuber.Wielu

wzruszeń dostarczył organowy koncert – z cyklu improwizacji “Per Musica AD Astra” który wykonała dr hab. Bogumiła Dunikowska.

W ten symboliczny sposób dziękujemy ludziom, którzy z wyjątkową gorliwością dają osobisty przykład, jak przez dobre życie, pełne miłości, modlitwy i czynów miłosierdzia przygotować siebie i innych na spotkanie z Bogiem. W tym roku również łączyliśmy naszą modlitwę z popularyzowaniem pielgrzymowania, chcieliśmy podkreślić zasługi w szerzeniu kultu Matki Bożej Bolesnej, św. Mikołaja i św. Barbary, wyrazić wdzięczność za inicjatywy pielgrzymkowe. Na tę okoliczność został wydany folder – produkt pielgrzymkowy pokazujący wyjątkowe miejsca duchowego wzmocnienia.

- Św. Mikołaj swym wielkim sercem nas zachwyca i pobudza do działania: otwieramy się na Boże miłosierdzie objawione przez człowieka – mówił ks. Władysław Zązel dziękując w imieniu tegorocznych wyróżnionych przez kapitułę. 

 

Honorowanie osób szczególnie zasłużonych dla ADS, wpisało się już na stałe do programu Dnia Skupienia w pierścieckim sanktuarium.

Już dziś zapraszamy do Pierśćca w dniu 26 listopada, na to piękne, już dziewiąte całodniowe modlitewne spotkanie z Panem Jezusem, w wyjątkowym miejscu kultu św. Mikołaja.

 

 

 

 Zel. Lidia Greń-Wajdzik